wtorek, 14 czerwca 2016

Mieszanka Unifikująca Wszystkie Funkcje Organizmu (MURWFO)

Z racji wielu próśb mailowych od osób zainteresowanych moimi mieszankami, umożliwiłem złożenie na nie zamówienia. Należy je składać na adres: kuba.babicki@wp.pl, gdzie trzeba poinformować mnie czego i w jakiej ilości potrzeba, a następnie w tytule przelewu, podać dane do wysyłki, abym szybko zorientował się o jakie zamówienie chodzi.

Mój numer konta to: 08 1020 3639 0000 8602 0109 3632;

Mieszanki pakowane są w 200g opakowania; Cena za MURWFO to 29 zł/szt.

Jeśli ktoś chce wpierać projekty badawcze, wyprawę do Amazonii oraz dotować projekty edukacyjne i ochronne dotyczące roślin i biosfery to również może je kierować na to konto z dopiskiem: WSPARCIE. Cała kasa z mieszanek i ogólnie tego co robię dla Was w wolnych chwilach przeznaczana jest na rozwój projektów ekologicznych i edukacyjnych odnośnie roślin, ekologii, etnofarmakologii, które mają służyć w najbliższej przyszłości właśnie Wam.

Mieszanka Unifikująca Wszystkie Funkcje Organizmu (MURWFO)

skład: ziele tymianku, kwiat nagietka, owoc jarzębiny, liść maliny, kłącze tataraku

Dzięki specjalnie dobranym składnikom mieszanka dotyka najważniejszych sfer funkcjonowania organizmu oddziałując w szerokim spektrum zarówno na układ trawienny, jak i układ krążenia i system nerwowy.

Ulepszona receptura mieszanki sprawia, że jeszcze efektywniej działa na poszczególne sfery fizjologii organizmu. Dzięki obecności ziela tymianku działa wykrztuśnie, upłynniająco na zalegającą wydzielinę (mukokinetycznie). Dodatkowo tymianek wchodzi w synergię z kwiatem nagietka i owocem jarzębiny, wywierając aktywność antybakteryjną i grzybobójczą w drogach oddechowych oraz układzie trawiennym. Mieszanka usprawnia przepływ krwi w jelitach i chroni wątrobę przed hepatotoksynami, przeciwdziałając marskości wątrobowej. Obecność kłącza tataraku sprawia, że mieszanka także koi nerwy, działając uspokajająco, antystresowo i wzmacniająco. Może okazać się pomocna przy różnego rodzaju przeziębieniach, grypie, infekcjach gardła (płukanki) i oskrzeli. Usprawnia działanie całego układu pokarmowego, zwiększa łaknienie, usprawnia trawienie, obniża ciśnienie tętnicze krwi, polepsza przepływ żółci do dwunastnicy i poprawia przyswajanie składników pokarmowych.

MURWFO stosowane dłuższy czas poprawia parametry krwi i polepsza wyniki badań ogólnych. Wzmacnia również system immunologiczny, podnosi samopoczucie i wydolność psychofizyczną. Stosowana do kąpieli i zewnętrznie w formie kompresów poprawia elastyczność skóry, zmniejsza łojotok, wzmacnia włosy, redukuje zmarszczki i działa przeciwzapalnie.

Dawkowanie: 2-3 łyżki stołowe na szklankę wrzątku; zaparzać pod przykryciem 25 minut; odcedzić; pić po szklance 2-3 razy dziennie. Po miesiącu, zrobić 2 tygodnie przerwy, po czym wznowić na kolejny miesiąc; obserwować reakcje ciała;

Przy wystąpieniu jakichkolwiek efektów niepożądanych, przerwać stosowanie;


Ziele tymianku - to typowy środek wykrztuśny, napotny, przeciwbakteryjny, ochronny na miąższ wątroby, osłaniający na górne drogi oddechowe. Pomocny przy kaszlu, chrypce, zaflegmieniu, chorobach bakteryjnych i schorzeniach układu moczowego. Mocny napar regeneruje błony śluzowe i pobudza krążenie krwi w układzie pokarmowym. Tymianek używany regularnie przez długi okres czasu działa neuroprotekcyjnie.

Całe kwiaty nagietka - zawarte w mieszance wywierają pewne i silne działanie przeciwzapalne, antydrobnoustrojowo, hamując rozwój bakterii i grzybów. Ma zastosowanie w stanach przeziębieniowych, anginowych oraz chorobach skóry. Poza tym nagietek ma udowodnione działanie ściągające, moczopędne, napotne i odtruwające. Skuteczny w leczeniu obrzmiennych chorób wątroby, skurczach żołądka, zaparciach, skąpych miesiączkach. Można stosować profilaktycznie przeciw nowotworom.

Owoce jarzębiny - są źródłem bioflawonoidów (witaminy P), ktore uszczelniają i wzmacniają śródbłonki naczyń krwionośnych oraz wzmagają i przedłużają aktywność witaminy C, stąd jest to dobry środek do stosowania razem z surowcami bogatymi w kwas askorbinowy. Dzięki temu będziemy działać immunostymulująco i ogólnie wzmacniająco.

Liść maliny - zawiera około 4,6% garbników elagowych oraz około 1,5% kwasów organicznych (m.in. kwas cytrynowy, mlekowy, askorbowy - wit. C oraz sole mineralne. Działa ściągająco, przciwzapalnie i antybakteryjnie. Dzięki obecności garbników liść maliny hamuje rozwój bakterii jelitowych i zmniejszają biegunki. Odwary z liści maliny stosuje się w leczeniu przewlekłych biegunek, krwawień wewnętrznych i macicznych oraz upławach. Zewnętrznie jest dobrym środkiem przy schorzeniach jamy ustnej, gardła, krtani i przy dolegliwościach skórnych.

Kłącze tataraku - jest bogaty w olejki eteryczne, w których występuje kilkadziesiąt różnych związków, z czego bardziej charakterystyczne to B- i L-azaron. Przetwory z tataraku podane doustnie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, zwiększają łaknienie, poprawiają trawienie i przyswajanie pokarmów. Przyjmowanie tataraku zwiększa wydzielanie mukopolisacharydów w ustroju, które pokrywając błonę śluzową żołądka, chronią go przed różnymi niekorzystnymi czynnikami. Tatarak to także surowiec uspokajający i antystresowy, porównywalny lepszy niż relanium. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych, jeśli te, były nadmiernie skurczone. Napary i odwary z tataraku przywracają prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit i przeciwdziałają wzdęciom.